Yaz Sonu Sonbahar Başı Gökyüzü

Bu yazı yaz sonu sonbahar başı için hazırlanmıştır. Eğer üstünden çok zaman geçtikten sonra okuyorsanız bu yazının hiçbir anlamı kalmayacaktır.

Yazımdaki en öncelikli hedefim ne kadar bu ışık kirliliği içinde o kadar iyi olmasa da sizin için pahalı bir teleskopunuz olmadan sadece çıplak gözle bile çok iyi gözlemler yapılabileceğini kanıtlamak ve çoğu kişinin düşündüğü gibi teleskop olmadan uzay gözlemi yapılamayacağı algısını kırmak.

İlk olarak gökyüzünde çok kolay bir şekilde görebileceğiniz Büyük Ayı Takımyıldızı’nı tarif etmek istiyorum. Büyük Ayı şu anda ufuk çizgisinin hemen üstünde Kuzey yönüne daha yakın bir yerde bulunur. Eğer gözleminizi gece yaparsanız Büyük Ayı’yı göremeyeceksiniz. Çünkü batmış olacak.

Büyük Ayı’yı bir kepçe olarak hayal ederseniz, kepçenin en son kısmını oluşturan iki yıldız vardır Dubhe ve Merak. Dubhe ve Merak doğrultusunda bir çizgi çekerseniz Kutup Yıldızı olarak adlandırılan yıldızla karşılacaksanız.

Gördüğünüz tüm yıldızlar Küçük Ayı Takımyıldızı’nı oluşturur. Mevsim saat tarih ne olursa olsun Dubhe ve Merak’tan çektiğiniz doğrultu sizi Kutup Yıldızı’na Kutup Yıldızı da doğal olarak Küçük Ayı’ya ulaştıracak.

Stellarium

Kutup Yıldızı’ndan sola doğru ilerlediğinizde gökyüzünde çok parlak 3 yıldızın böyle bir üçgen oluşturduğunu göreceksiniz. Bu üçgen Kuğu Takımyıldızı’nın alfası Deneb, Kartal Takımyıldızı’nın alfası Altair ve Çalgı Takımyıldızı’nın alfası Vega tarafından oluşturuluyor.

Aquila (Kartal) Takımyıldızı

Yunan Mitolojisinde Zeus’un kuşu olarak bilinir. En parlak yıldızı yani alfası olan Altair Yaz üçgeninin baş noktasından biridir.

Stellarium

Cygnus (Kuğu) Takımyıldızı

Kuğu Takımyıldızı ışık kirliliğinde bile ayırt etmesi çok kolay bir takımyılıdızıdır. Bunun sebebi neredeyse tüm yıldızları gökyüzünde çok parlak gözükür. En parlak yıldızı Deneb’tir.

Lyra (Çalgı) Takımyıldızı

Az önce çizdiğimiz üçgeni oluşturan yıldızlardan en parlağı Vega bu takımyıldızında bulunur. Çalgı Takımyıldızı gökyüzünde çok küçük bir yer kaplar. Altair’e doğru küçük bir paralelkenar gibi gözükür.

Takımyıldızı görsellerinin tamamı Stellarium programı kullanarak çekilmiştir.

Yararlanılan Kaynaklar
Stellarium
M. Emin Özel ve A. Talât Saygaç, Gökyüzünü Tanıyalım, Tübitak Popüler Bilim Yayınları

Yazar: Enes Y.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir