Mavi Işık Nedir, Nasıl Korunabiliriz?

Hayatımız ekranlarla çevrili peki bu ekranlar ne yapar ?

Cevap çok basit ki zaten hepimiz biliyoruz ”Işık yayar”. Ama günlük hayatta sadece ekranlardan ışık almıyoruz başta güneş olmak üzere ampuller, ledler, araba farları, telefonlardan, tabletlerden, televizyonlar… Ve her birinden ışık aldıkça zarar görüyoruz.

Peki neden zarar görüyoruz?

Bu tüm yayılan ışıklarda ”mavi ışık” dediğimiz kısa dalga boylu diğer ışıklara kıyasla daha titrek olan ışıklar da yayılıyor, bu da gözlerimize zarar veriyor. Aslında mavi ışık eskiden sadece Güneş’den geliyordu (hatta gökyüzünün mavi olmasıda bu sebebtendir). Ama artık her tarafta yapay ışıklandırma ve kısaca ekranlar dediğimiz telefon, tablet, televizyonlarla da bu ışığa daha fazla maruz kalıyoruz. Ve zarar görüyoruz

Zararları nelerdir?

Bunun hakkında yapılan çalışmalar uykusuzluk,yorgunluk, göz yorgunluğu, baş ağrısı, miyop… gibi birçok zararı olduğunu ortaya çıkarıyor. Hiç kimse göz göre göre hastalanmak istemez peki nasıl korunmalıyız cevabı hemen alt paragrafta.

Andrea Piacquadio adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Bu zararlardan nasıl korunacağız?

Öncelikle düzenli olarak belirli bir saati geçmeyecek şekilde cihazları kullanmanızı tavsiye ederim. Bilgisayarınızı Windows 10 da ”Gece ışığı” olarak geçen modda kullanabilirsiniz. Mobil cihazlarda daha çok ”Okuma modu” olarak adlandırılıyor bu modda kullanabilirsiniz. Bu cihazınız verdiği mavi ışık oranını azaltıyor.Ekranınız biraz daha sarımsı/kırmızımsı olur. Alt kısımda Windows 10’da nasıl kullanabileceğimizi anlatan bir rehber hazırladık.

Windows 10’da Nasıl Kullanırız?

  • Görev çubuğunda solda bulunan bildirim ikonuna tıklıyoruz.
  • Açılan menünün hemen alt kısmındaki ikonların içerisinde gece ışığını bulabilirsiniz.(Eğer ki görünmüyorsa ikonların hemen üstündeki genişlet yazısına tıklamanız yeterli)
  • Ayrıca Ayarlar>Sistem>Monitör Kısmından gece ışığı ayarlarına tıklayarak gece ışığının gücünü ayarlayabilirsiniz.

SONUÇ

Cihazlar her tarafta, sağlıklı kalmak sizin elinizde. Kendinize dikkat edin çünkü o gözleriniz çok güzel anları daha iyi kaydetsin.

Değerli vaktinizden bir tutam ayırıp yazıyı okuduğunuz için teşekkürler.

Yaralanılan Kaynaklar;

Mavi Işık Nedir? Mavi Işıktan korunma….. , BT Günlüğü, Bağlantı: https://www.btgunlugu.com/mavi-isik-nedir-mavi-isiktan-korunma-yontemleri-nelerdir-hepsi-bu-makalede/

Yazar: Vedat Alp Altuntaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir